ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Prawo obrotu nieruchomościami

h2_banner1

Krakowska Kancelaria Prawna Fojtik prowadzi kompleksową obsługę prawną w zakresie obrotu nieruchomościami

Nasza kancelaria pomaga w obsłudze prawnej nieruchomości na terenie Krakowa. Nasi adwokaci przeprowadzają analizy stanu prawnego nieruchomości w celu wykrycia ewentualnych obciążeń, roszczeń, wad prawnych na rzecz osób trzecich oraz roszczeń, w tym reprywatyzacyjnych. Doradzamy przy opracowywaniu optymalnych koncepcji nabycia nieruchomości oraz struktur finansowania i zabezpieczenia transakcji, uwzględniając również aspekty podatkowe.

Z naszego doświadczenia wynika, że w ocenie potencjalnych klientów dobry prawnik oferuje kompleksową pomoc, na jaką mogą państwo liczyć przy wyborze naszej kancelarii. Nasi adwokaci skrupulatnie prowadzą klientów w powierzonych przez nich sprawach, w tym przy obsłudze prawnej nieruchomości. Kancelaria znajduje się w centrum Krakowa i to właśnie najczęściej z tego miasta zgłaszają się do nas klienci. Nie przeszkadza to jednak w obsłudze prawnej na terenie innych miejscowości, dlatego też nasi adwokaci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów, oferując kompleksową obsługę prawną poza granicami dawnej stolicy Polski.

Reprezentujemy Klientów w negocjacjach oraz pod kątem obsługi prawnej nieruchomości na terenie Krakowa i nie tylko

Przygotowujemy projekty umów i innych dokumentów. Prowadzimy postępowania administracyjne,
w tym dotyczące zezwoleń dla cudzoziemców na nabycie nieruchomości.

Nasi adwokaci reprezentują Klientów w postępowaniach administracyjnych, sądowych i sądowo-administracyjnych, w tym mających na celu zmianę przeznaczenia nieruchomości w miejscowych planach zagospodarowania.

Analiza stanu prawnego nieruchomości i jej obsługa prawna

Na jakie aspekty powinno się zwracać uwagę wybierając “prawnika od nieruchomości”?

Kiedy osoba decyduje się na kupno domu czy też działki, najważniejszym elementem, od którego powinna zacząć, jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości (wszystkich prawnych okoliczności jej dotyczących). Dokonywanie oceny stanu prawnego należy zacząć od sprawdzenia księgi wieczystej, która jest rejestrem publicznym zawierającym informacje o nieruchomości i o prawach przysługujących danej osobie w stosunku do niej.

Dobry prawnik” pomagając w obsłudze prawnej nieruchomości, powinien sumiennie przeanalizować wszystkie dokumenty określające stan prawny nieruchomości.

W przypadku chęci wybudowania domu niezbędną czynnością jest sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To właśnie ten dokument pozwoli zweryfikować czy projekt budynku pozwala na jego wzniesienie w wybranym miejscu.

Zdarzają się sytuacje, w których miejsce jest nieodpowiednie do wzniesienia budynku, ze względu na rodzaj gruntu (np. rolny).

Istnieją sytuacje, w których stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany, co oznacza, że informacje o przysługujących danej osobie prawa do niej nie mogą zostać ustalone. Wynika to z braku dokumentacji lub księgi wieczystej, która mogłaby stan prawny potwierdzić.

Każda umowa dotycząca sprzedaży nieruchomości wymaga tego, że musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym temacie adwokaci z Kancelarii Prawnej Fojtik pomogą przeprowadzić Cię przez cały ten proces.

Droga konieczna (służebność drogowa)

To ciekawy temat, zwłaszcza kiedy jesteśmy już w posiadaniu nieruchomości i w którymś momencie okazuje się, że nie mamy możliwości połączenia jej z drogą publiczną lub dostęp do niej jest utrudniony. W tej sytuacji możemy zażądać od naszego sąsiada wydzielenia, oczywiście za odpowiednią opłatą, części terenu, przez który droga będzie przebiegać.

Zwykle to sąd orzeka o sposobie wyznaczania drogi koniecznej, a by tak się stało konieczne, jest złożenie wniosku, który wskazać ma wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które droga miałaby przebiegać. Dodatkowo, oprócz wynagrodzenia dla właścicieli nieruchomości, przez którą droga ma przebiegać, jest kilka kosztów, które trzeba ponieść m.in. złożenie wniosku, wiąże się kolejnym wydatkiem 200 zł, wpis do księgi wieczystej to kolejne 200 zł.

Jeśli jesteś zainteresowany problematyką nieruchomości i potrzebujesz pomocy lub kompleksowej obsługi prawnej w tym zakresie, adwokaci z Krakowskiej Kancelarii Prawnej Fojtik są do Twojej dyspozycji!

Tak. Udział w rozprawach jest równie ważną częścią prowadzenia sprawy co przygotowanie pisma procesowego skierowanego do sądu. Regułą jest zatem osobisty udział adwokata w każdej rozprawie.

W przypadkach szczególnych (np. choroby, urlopu, kolizji rozpraw) możliwe jest, iż na konkretnej rozprawie stawi się zastępca adwokata – inny adwokat, radca prawny lub aplikant. Zawsze jednak w takim przypadku jest to osoba obeznana z Państwa sprawą, dzięki czemu Państwa interesy są właściwie chronione.

Zdarza się, że osoba w trudnej sytuacji materialnej wymaga pomocy Kancelarii Adwokackiej – adwokata. W takim przypadku możliwe jest kilka rozwiązań :

– osoba taka może do Sądu, złożyć wniosek o zwolnienie jej z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych i równolegle o przyznanie adwokata z urzędu. Co istotne możliwość taką posiada zarówno osoba inicjująca postępowanie – powód, bądź wnioskodawca w postępowaniu cywilnym, bądź osoba pozwana – uczestnik postępowania.

Składając wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, należy wypełnić prawidłowo oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym – którego formularz Kancelaria Adwokacka udostępnia na swojej stronie w zakładce ” dla Klienta”

Składając wniosek o przyznanie adwokata z urzędu – strona ma prawo wskazać konkretnego pełnomocnika.

– rozwiązaniem takiej sytuacji, może być również zaznaczenie w umowie z adwokatem, iż ustalone wynagrodzenie zostanie opłacone  z odroczonym terminem, bądź w dogodnych ratach dla Klienta.

Nie. Zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej „niedopuszczalne jest zawieranie przez adwokata umowy z klientem, która przewidywałaby obowiązek zapłaty honorarium za prowadzenie sprawy uzależnionej wyłącznie od ostatecznego wyniku sprawy”. Można natomiast umówić się, iż część wynagrodzenia adwokata będzie płatna w przypadku wygrania sprawy. Jest to tzw. „premia za sukces” i kancelaria w niektórych sprawach ją stosuje.

Tak. Jeśli życzą sobie Państwo wyłącznie przygotowania pisma procesowego istnieje taka możliwość. Mimo, że pismo takie nie zostanie podpisane przez adwokata, to ponosi on pełną odpowiedzialność prawną za jego treść.

To zależy od rodzaju Państwa sprawy. Jeśli mają Państwo wątpliwości to na pewno lepiej zabrać więcej dokumentów niż mniej albowiem brakujące dokumenty mogą okazać się konieczne dla prawidłowej oceny Państwa sytuacji prawnej. Oczywiście nie ma przeszkód, aby po zakończonym spotkaniu przesłać skany dokumentów na adres mailowy kancelarii. Opóźni to jednak udzielenie odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania.

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly